Narození dítěte je v současnosti pro naprostou většinu párů plánovanou záležitostí. Kdy je ten pravý čas? Co obnáší být těhotná ve 20, 30, 40, 50 letech?
Jaká jsou specifika, průběh, výhody a rizika těhotenství ve věku okolo 20 let?
V tomto věku je ženské tělo v optimálním stavu pro těhotenství. Vaječníky jsou ve výborné kondici, tkáně porodních cest pružné a celkový stav organismu je ideální pro plození. Rizika genetických vad plodu jsou z hlediska věku minimální. S rodičkami v tomto věku se však nesetkáváme v současné době moc často. Na vině je předně otázka současných trendů v životním stylu. Nejprve je na žebříčku životních cílů kariéra, zábava a cestování a až potom rodina a děti. Další velký ,,odsouvač´´ těhotenství do vyšších věkových kategorií je finanční stránka. Těhotenství je v současné době většinou plánovaná záležitost a dnešní rodiče chtějí svého potomka přivést do určitého finančního zázemí, které se ve věku dvaceti let vytváří velmi těžko.
Jaká jsou specifika, průběh, výhody a rizika těhotenství ve věku okolo 30 let?
Okolo třiceti let věku již není žena na svém fyziologickém vrcholu plodnosti, ale stále je její tělo schopné bez větších problémů otěhotnět a těhotenství udržet. Po třicítce však plodnost prudce klesá. Zhoršuje se pružnost tkání a zvyšují se i rizika genetických vad plodu. Nicméně v tomto věku již mnoho žen splnilo své cestovací i kariérní touhy a jsou sociálně připraveny založit rodinu. V tomto ohledu je věk okolo třiceti let ideálním kompromisem jak fyziologickým, tak sociálním.
Jaká jsou specifika, průběh, výhody a rizika těhotenství ve věku okolo 40 let?
Zde je již těhotenství, vzhledem k věku, rizikové. Tkáně porodních cest jsou již značně rigidní. Pro prvorodičku v tomto věku přináší vaginální porod vyšší riziko poranění porodních cest a hráze včetně poranění řitního svěrače. Dále vzhledem k vyššímu riziku poškození struktur pánevního dna dochází u starších rodiček k častější poporodní inkontinenci.
Jaká jsou specifika, průběh, výhody a rizika těhotenství ve věku okolo 50 let?
V tomto věku je šance na spontání početí velmi malá. Fyziologicky se tělo již připravuje na ukončení plodného období ženy – menopauzu. Mateřství v tomto životním období, kdy by žena měla přijímat roli babičky a ne matky, je velmi rizikové. Vysoké je riziko vrozených vývojových vad plodu, potratu, předčasného porodu i komplikací při samém porodu. Je pochopitelné, že biologická touha po zplození potomka je velmi silná, ale je potřeba si uvědomit, že fyzicky je náš organismus v tomto věku již na sestupu. Další otázkou je, jak bude padesátiletá matka své dítě vychovávat? S přibývajícím věkem přirozeně ubývá sil. Až dosáhne dítě plnoletosti, bude mamince téměř sedmdesát let. Toto vše je třeba si uvědomit.
Jakou nejstarší pacientku rodičku jste měla? V čem bylo největší úskalí?
Nejstarší rodičku jsem měla čtyřiceti osmiletou dámu, která přišla do ordinace s tím, že má asi přechod, protože již několik měsíců nemenstruuje. Po ultrazvukovém vyšetření jsme zjistily, že se nejedná o přechod, ale o prosperující graviditu. Největší úskalí bylo ve vysokém riziku vrozených vývojových vad plodu vzhledem k věku. Naštěstí bylo vše v pořádku. Porod proběhl císařským řezem kvůli poloze plodu koncem pánevním.
Jakou nejmladší pacientku rodičku jste měla? V čem bylo největší úskalí?
Bohužel se setkáváme se i s nezletilými pacientkami. Já jsem se osobně na porodním sále setkala se čtrnáctiletou dívkou. Největší úskalí je, že v tomto věku se jedná ještě o dítě, které není fyzicky ani psychicky připraveno na těhotenství, porod a mateřství.
Jaký věk pro mateřství považujete za nejideálnější?
Fyzicky je to ideální v již zmiňovaných dvaceti letech, ale jak jsem již psala, jsou tu další faktory…. takže kompromis je okolo třiceti let.
Co byste vzkázala rodičkám?
Ať víc chodí ven na procházky a méně sedí u internetu
Na otázky odpověděla lékařka MUDr. Jana Neudeckerová