Každý, kdo žije aktivním sexuálním životem, má více partnerů a nepoužívá řádnou ochranu by měl jednou za čas absolvovat testy na pohlavní choroby. Mnoho z nás v sobě může přenášet nepříjemné nemoci, aniž bychom o nich věděli. A jako v každém lékařském oboru i zde platí, že prevence a včasný záchyt problému je důležitý.
Kdy podstoupit test
Pokud došlo k rizikovému pohlavnímu styku, určitě nemá smysl běžet druhý den k lékaři. U většiny nemocí chvíli trvá, než se na testech projeví.
U STD testů z moči nebo ze stěru je čekací doba kratší. Nemoci jsou průkazné zhruba po 7 až 10 dnech.
Na krevní testy si bohužel budete muset 2 až 3 měsíce počkat, než bude možné jakoukoliv nákazu prokázat.
Jak test probíhá
Test na sexuálně přenosné choroby může absolvovat muž i žena jakéhokoliv věku. U mužů se testuje krev a první ranní moč, u žen krev a výtěr z pochvy, který provádí gynekolog.
Vzorky se dále posílají na rozbor do laboratoře a na klinice GYN MEDICO budete znát vaše výsledky do 48 hodin. Snažíme se, aby vše proběhlo zcela diskrétně, velmi rychle a komfortně. To také patří k našemu motu – Zapomněli jste na ochranu? My se ptát nebudeme.
- STD testy (z moči / ze stěru) – 2.500 Kč
- Testy z krve – 2.500 Kč
Nejčastější onemocnění a jejich příznaky
HIV
HIV je virus, který způsobuje nemoc AIDS. Přenáší se tělními tekutinami jako je krev, sperma, poševní sekret a mateřské mléko.
Zhruba u 60 – 70 % infikovaných osob se do 2. až 6. týdne objeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Testovat se na HIV má smysl až po 2-3 měsících od rizikového pohlavního styku.
HIV není možné vyléčit, ale jeho léčba je mnohem úspěšnější, než bývala dřív. Nakažení dostávají antiretrovirální léky a riziko, že se nemoc rozvine do AIDS se tímto rapidně snižuje.
Žloutenka typu B
Nemoc se šíří přímým kontaktem s krví nebo jinými tělními tekutinami při pohlavním styku. V České republice je očkování proti žloutence typu B povinné v rámci povinného očkování dětí.
Inkubační doba je dlouhá 50-150 dní a příznaky připomínají klasické virové onemocnění – nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota, bolesti kloubů…
Žloutenka je virové onemocnění. V akutní formě se léčí klidem na lůžku a dodržováním stanovené diety. V případě chronické verze se pacientům nasazují antivirotika nebo se injekčně podávají interferony (látky, které ovlivňují pacientovu imunitu).
Žloutenka typu C
Žloutenka typu C velmi často napadá lidi žijící s virem HIV. Viry HCV a HIV se přenášejí stejnými způsoby a díky oslabené imunitě je přenos jednodušší.
Tato nemoc je obvykle bezpříznaková a inkubační doba může být v rozmezí 15 až 160 dnů.
Obvykle se léčí antivirotiky a léčba zabere 12 týdnů. Zhruba 15-20% pacientů nemusí nemoc zaznamenat a uzdraví se sami.
Syfilis
Syfilis je bakteriální, chronické, systémové onemocnění, které si v minulosti vyžádalo spoustu životů. Přenáší se pohlavně a proniká kůží a sliznicemi v oblasti genitálií, řitního otvoru i úst.
Inkubační doba je 9-90 dní a obvyklé příznaky bývají vřed v místě vstupu infekce a zduření spádových lymfatických uzlin.
Syfilis se léčí pomocí antibiotik. Délka podávání léků je určena dle stádia nemoci. Nález tohoto onemocnění se stejně jako HIV nebo kapavka hlásí na hygienický úřad v dané oblasti.
Kapavka
Kapavka je asi nejrozšířenější nemocí přenosnou pohlavním stykem. Kapavka se přenáší pohlavně a to všemi druhy sexuálního styku.
Její inkubační doba je 2-14 dnů a nemoc často probíhá bezpříznakově. Pokud se objeví příznaky, tak nejčastěji v podobě hnisavého zánětu v oblasti genitálu, análu nebo očí.
Kapavka se léčí antibiotiky a léčba trvá 3-7 dní. Kvůli rozšíření nemoci může nastat problém s rezistencí bakterie vůči některým druhům antibiotik a prodloužení doby úplného vyléčení.
Chlamydie
Chlamydie jsou malé organismy, které patří mezi pohlavně přenosné nemoci, ale můžeme se potkat i s jejich plicní formou.
Kromě přímého pohlavního kontaktu lze chlamydie přenášet i pomocí ručníku, povlečení, na toaletě, v bazénu nebo v sauně.
Obvyklá inkubační doba je 1-3 týdny, ale tyto malé organismy jsou často velmi nenápadné a nemusí projevovat žádné viditelné symptomy. O nákaze se tedy můžeme dozvědět až po jejím odeznění, kdy už negativně ovlivňuje především plodnost žen. Při nákaze je potřeba co nejdřív nasadit antibiotika.
Ureaplazmata
Při testování se zjišťuje přítomnost Ureaplasma parvum a urealyticum. Tato bakterie se běžně vyskytuje v genitální flóře mužů i žen, a pokud nezpůsobuje záněty močové trubice u mužů nebo vaginální infekce u žen, tak se velmi často neléčí.
Mykoplazmata
Mykoplasma hominis je pohlavně přenosná bakterie, která je součástí vaginální flóry 20-50% zdravých žen. Podobně jako u Ureaplazmat je na zvážení lékaře, zda je nutné tuto nemoc přeléčit antibiotiky.
Bičenka poševní (Trichomonas vaginalis)
Bičenka poševní se velmi často vyskytuje společně s kapavkou nebo chlamydiemi. Přenáší se výhradně pohlavním stykem.
K nástupu symptomů dochází po 4 – 20 dnech od rizikového pohlavního styku. Zhruba 50% nakažených nemá žádné příznaky, u druhé poloviny se objevuje zapáchající výtok, který může být bělavý, žlutý až do zelena. Výtok doprovází svědění a podráždění vnějšího genitálu. U mužů se mohou objevit bolesti v oblasti šourku.
Nákaza se léčí antibiotiky.
Máte otázky? Neváhejte se na nás obrátit. Můžete nás kontaktovat telefonicky na +420 225 990 999, prostřednictvím e-mailu recepce@gynmedico.cz nebo stačí vyplnit kontaktní formulář níže.