Vedle všech radostí, které s sebou přináší, představuje těhotenství pro tělo nastávající maminky mimo jiné značnou fyzickou zátěž. Zejména ve vyšším stupni těhotenství se mohou objevit bolesti zad, kloubů, svalová únava. Jednou z moderních metod, které pomáhají ulevit od těchto mnohdy značně nepříjemných průvodních jevů života s těhotenským bříškem, je kinesiotaping nebo-li tejpování. Úlevu vám přinesou speciální elastické pásky – tejpy, které lepíme přímo na tělo. Tejpování nachází využití nejen v těhotenství, ale i po porodu, kdy pomáhá s hojením.
Tejpování v těhotenství
kinesiotaping
Jak to funguje
Tejpy jsou pružné barevné pásky, které jemně nadzvednou pokožku a tím podpoří její lepší prokrvení. Usnadňují přirozený proces hojení těla tím, že poskytují stabilitu a oporu kloubům i svalům a že aktivují na kůži receptory, které vysílají signály na odstranění určité poruchy. Rádi je proto využívají například sportovci a sportovkyně, které dnes vídáme polepené různobarevnými tejpy zcela běžně.
Tejp je bavlněná pružná látka roztažitelná jen v podélném směru. Svými vlastnostmi připomíná svrchní vrstvu kůže. Tejp je prodyšný a pokožka se pod ním nezapaří. Při správné aplikaci přilne k pokožce tak, že ho přestanete vnímat. Můžete se s ním přirozeně pohybovat, v ničem vás neomezuje. Nalepený tejp účinkuje okamžitě po nalepení 24 hodin denně po dobu tří až pěti dnů.
Kvalitní tejpy jsou voděodolné a po sprchování nebo koupeli nadále drží na pokožce. Chcete-li tejp odlepit, je nejlepší, když je namočený. Na pokožce pod tejpem zůstává po odlepení jen velmi malé nebo žádné množství lepidla, které snadno omyjete.
S čím vám může tejpování pomoci
Tejpování pomáhá při bolestech svalů, kloubů či při otocích. V těhotenství je ideální pro úlevu od bolestí v bedrech nebo jako pomoc při otocích nohou. Zlepší cirkulaci krve, podpoří odplavování odpacních látek, regeneruje svaly a podpoří zpevnění páteře.
Po porodu pomáhá tejpování k rychlejšímu zavinutí dělohy. Trpíte-li po porodu pupeční kýlou, může pro vás být tejpování příjemnějším řešením než tradiční stahovací pásy. Tejpy pomáhají také při diastázi (rozestup břišních svalů po porodu).
Nejdůležitější pro správné fungování tejpu je jeho správné nalepení, jež anatomicky odpovídá problému, který chcete řešit. Proto je na místě, aby aplikaci, minimálně tu první, provedl odborník. V GYN MEDICO máme odborníky, kteří mají s tejpováním nastávajících maminek a maminek po porodu bohaté zkušenosti.
Kdy se tejpování nehodí
Použití tejpů v těhotenství nebo po porodu určitě konzultujte se svým lékeřem nebo lékařkou. Tejpování je vhodné pro většinu žen bez omezení. Nehodí se pro vás pokud máte extrémně citlivou pokožku, výrazně vystouplá znaménka, vystouplé křečové žíly nebo se u vás projevila alergie na tejpovací pásku. Dalšími kontraindikacemi jsou silné ekzémy či lupenka, trombózy a diabetes s hnisavými projevy na kůži.
Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.