Klimakterium

a hormonální léčba v přechodu a po přechodu

úsměv to řekne za Vás

Klimakterium

Klimakterium je období života ženy, kdy vyhasíná funkce vaječníků nebo jsou vaječníky operačně odstraněny. Lidově toto období označujeme jako přechod. Z pohledu medicíny začíná klimakterium krátce před poslední menstruací a trvá do jednoho roku po menopauze. Průběh a projevy klimakteria jsou u každé ženy individuální, a tak k němu přistupujeme individuálně i u nás v GYN MEDICO. Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení, ale asi 75 % žen trpí v různé míře akutním klimakterickým syndromem. Způsobem, jak zmírnit nepříjemné průvodní jevy spojené s přechodem, může být hormonální substituční terapie. Pokud je klimakterium nebo jiné změny způsobené poklesem hladiny estrogenu i vaše téma, rádi s vámi prodiskutujeme možnosti léčby. Naši lékaři a lékařky se neustále vzdělávají ve svém oboru a mají vždy přehled o aktuálních trendech v mírnění průvodních jevů klimakteria.

Klimakterium

Jaké změny s sebou přináší klimakterium

Vyhasnutí funkce vaječníků znamená, že vaječníky přestanou produkovat ženský hormon estrogen. Následkem nedostatku estrogenu v organismu je u všech žen ztráta elasticity kůže a postupná atrofizace sliznic (nejen) pohlavních orgánů. Dá se tedy říci, že se po menopauze zrychluje stárnutí. Vaječníky přestávají s koncem plodného období produkovat i androgeny, což snižuje životní energii a libido.

Akutní klimakterický syndrom, který v nějaké míře zasáhne většinu žen, s sebou nese obtíže způsobené poruchami napětí cévní stěny, jako jsou návaly horka a pocení. Objevují se změny psychického stavu, poruchy spánku, podrážděnost, deprese, úzkost či nesoustředěnost. Období přechodu může provázet i bušení srdce, bolesti kloubů či ztráta zájmu o sex.

Hormonální substituční terapie

Při hormonální substituční léčbě mírníme akutní příznaky spojené s klimakteriem prostřednictvím podávání hormonů. Na trhu je k dispozici široká škála léčiv, které se liší svým složením, cestou podávání (prášky, implantáty atd.) i dávkou účinné látky. Hormonální substituční léčba má příznivé účinky na zpomalení ochabování kůže a krnění sliznic močopohlavního systému a příznivý vliv na metabolismus kostí, čímž působí jako prevence osteoporózy. Dokáže rovněž pozitivně ovlivnit akutní příznaky, jako jsou návaly horka, nespavost nebo změny psychického stavu.

Individuální přístup

Hormonální léčba není univerzálním řešením pro každou ženu v klimakteriu. Podání léků musí mít svůj důvod a k rozhodnutí o zahájení hormonální terapie je třeba odborného názoru lékaře. Na klinice GYN MEDICO vám léčbu „ušijeme na míru“. K léčbě potíží spojených s klimakteriem přistupujeme individuálně a terapie se odvíjí mimo jiné od vašich konkrétních obtíží, věku, přítomnosti dělohy, mamografického nálezu, výskytu nemocí ve vaší rodině, délky užívání hormonů a vašeho přání. Pokud se ukáže, že pro vás hormonální terapie po menopauze není vhodná, rádi s vámi probereme alternativy. Populární a celkem účinné jsou například některé přírodní přípravky mírnící příznaky klimakterického syndromu.

Napište nám