Vyvážený hormonální profil je důležitým ukazatelem reprodukčního zdraví ženy. Chystáte-li se otěhotnět a nějakou dobu se to nedaří, nebo naopak těhotenství odkládáte na pozdější dobu, je na místě zhodnotit vaši hormonální rovnováhu a odhalit případné odchylky, které mají negativní dopad na plodnost. Na naší klinice provádíme kompletní diagnostiku a léčbu neplodnosti, při níž je zjištění hormonálního profilu jedním z podstatných kroků.
Hormonální profil
Hormonální faktury, které ovlivňují plodnost ženy
Pro ovulaci, oplodnění a těhotenství je nezbytná vyvážená rovnováha ženských pohlavních hormonů. V první řadě se jedná o hormony, na nichž závisí menstruační cyklus. Zejména jde o pět základních hormonů: folikulostimulační hormon, luteinizační hormon, gonadotropin uvolňující hormon, estrogen a progesteron. Každý z těchto hormonů má během menstruačního cyklu svou přesnou funkci. Porucha rovnováhy pěti základních hormonů může způsobovat neplodnost.
Dalším nepříznivým faktorem je pro ženskou plodnost nadbytek mužských hormonů v organismu. U mužů jsou androgeny, jejichž nejznámějším zástupcem je hormon testosteron, zcela zásadní pro vývoj organismu, rozvoj mužských pohlavních znaků a celkové sexuální zdraví muže. U žen naopak musí být hladina produkce androgenů přirozeně nízká, jinak se u nich mohou rozvinout některé mužské znaky a sníží se jejich plodnost.
Také nadbytek hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu a udržení mléka v prsních žlázách, má u nekojících žen negativní vliv na plodnost, protože obvykle způsobuje poruchy ovulace. Ženskou plodnost ovlivňuje i nerovnováha hormonů štítné žlázy, proto je součástí kompletního hormonálního profilu i vyšetření hladiny TSH – thyreostimulačního hormonu, fT4 – thyroxinu a protilátek aTPO.
Jak se projevuje hormonální nerovnováha
Určitá míra výkyvů hormonální hladiny během menstruačního cyklu je přirozená a ženy ji obvykle pociťují jako zvladatelné změny energie, vitality a nálady. Hormonální nerovnováha s sebou přináší nepravidelný menstruační cyklus s bolestivou menstruací, chybějící ovulaci a další problémy, jako například silný premenstruační syndrom. Může být provázena akné a vznikem cyst a myomů či endometriózou.
Vysoká hladina estrogenu vede ke ztrátě chuti na sex a přibývání na váze, zejména v oblasti kolem břicha, na stehnech a na bocích. Hromadění tuku v těchto partiích může ale být způsobeno i špatnou funkcí štítné žlázy. Nízká hladina estrogenu se pak projevuje pocitem suchosti v pochvě.
Vysoká hladina testosteronu se mimo jiné projevuje i tendencí pokožky k maštění se a akné. Nerovnováha hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek vede k pocitu nedostatku energie, nesoustředěnosti a problémům s pamětí.