CTG neboli kardiotokografie je vyšetření určené nastávajícím maminkám ve vyšším stupni těhotenství. Jedná se o pravidelné vyšetření, které těhotná žena absolvuje počínaje zhruba 32. týdnem těhotenství. Nejprve se provádí s dvoutýdenní frekvencí, ke konci těhotenství pak každý týden. Pokud žena přenáší, absolvuje CTG vyšetření obvykle každý druhý nebo třetí den.
CTG
sledování pohybů a ozev srdíčka vašeho miminka
Jak probíhá CTG
CTG je zkratka pro měřicí přístroj kardiotokograf (C – kardio = srdeční činnost, T – toko = aktivita dělohy, G – graf = zápis snímače). Přístroj v jedné chvíli monitoruje zároveň srdeční frekvenci plodu v děloze, aktivitu děložní stěny a pohyby plodu.
Vyšetření je neinvazivní a nepředstavuje pro nastávající maminky žádné zvýšené nepohodlí. Pohodlně se uvelebíte na lehátku nebo v křesle v poloze odpovídající stupni vašeho těhotenství a na těhotné bříško vám přiložíme dvě sondy, které připevníme pružným pásem. Jedna sonda snímá srdeční činnost dítěte a druhá napětí děložní stěny. Tyto informace se znázorňují na displeji a přístroj je současně tiskne na dlouhý pruh papíru.
Aby CTG proběhlo úspěšně, je třeba spolupráce vašeho miminka. Miminko musí být vzhůru a pohybovat se. Pokud spí nebo během vyšetření usne, může to mít dopad na průkaznost výsledků vyšetření.
Proč je CTG potřeba
CTG umožňuje včas diagnostikovat vedle poruch děložní činnosti také nitroděložní ohrožení plodu. Díky CTG můžeme sledovat tepovou frekvenci miminka a její změny v reakci na aktivitu děložního svalstva. Pokud by byly kontrakce svalstva pro miminko příliš silné nebo trvaly příliš dlouho, může dojít ke stresu z nedostatku kyslíku (hypoxie). Díky CTG máme informace o tom, jak se miminku před narozením daří v děloze a v případě prokázaných potíží můžeme s dostatečnou časovou rezervou podniknout nejvhodnější opatření.
Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.