Antikoncepce

úsměv to řekne za Vás

Pokud si aktuálně nepřejete otěhotnět, je třeba zabývat se antikoncepcí a vybrat si takovou metodu ochrany před nechtěným početím, která vám bude vyhovovat. Naši lékaři a lékařky se neustále vzdělávají ve svém oboru a jsou obeznámeni se všemi aktuálními trendy v oblasti antikoncepce. Na základě vašich přání a zdravotního stavu vám pomohou vybrat si takovou metodu antikoncepce, která pro vás bude nejpříznivější. Kvalitní antikoncepce osvobozuje sexuální život od hrozby nechtěného otěhotnění a významně snižuje počet interupcí. Mezi roky 1990 a 2010 poklesl v České republice počet umělých přerušení těhotenství o 78 % při nárůstu procenta žen užívajících na předpis vázanou antikoncepci ze 17 % na 43 %.

Antikoncepce

Nejběžnější druhy antikoncepce

Antikoncepční pilulky jsou asi nejznámější formou hormonální antikoncepce. Na trhu existuje nepřeberné množství pilulek různých výrobců a značek. Obsahují kombinaci hormonů estrogenu a progestinu, jejichž cílem je zabránit ovulaci, tedy nedovolit vaječníkům uvolnit vajíčko k případnému oplodnění. Užívají se obvykle v 28denních cyklech, kdy po 21 dní berete každý den jednu tabletku a pak uděláte 7denní pauzu, v níž přijde menstruace. Pilulky, které jsou dnes na trhu, obsahují podstatně menší množství hormonů než původní hormonální antikoncepce. Hormonální antikoncepci mohou užívat téměř všechny ženy. Nedoporučuje se u některých specifických anamnéz, konkrétně zejména u nositelek tzv. trombofilních mutací, tedy vrozených poruch projevujících se zvýšenou srážlivostí krve.

Antikoncepční náplasti se aplikují nalepením na kůži, nejčastěji pod rameno, na spodní část břicha či na hýždě. Stejně jako antikoncepční pilulky obsahují náplasti kombinaci hormonů estrogenu a progestrinu, které se v tomto případě vstřebávají do organismu přes pokožku. Výhodou náplasti je týdenní frekvence výměny. Nevýhodou je slabší vstřebávání hormonů u žen s nadváhou. Klientkám s vyšší hmotností náplast nedoporučujeme.

Vaginální kroužek je měkký plastový výrobek, který se jednou měsíčně zavádí do vagíny. Obsahuje hormony zabraňující početí. Po aplikaci zůstává ve vagíně po dobu tří týdnů a následně se vyjme, aby mohla proběhnout menstruace. Kontraindikace používání vaginálního kroužku jsou podobné jako u jiných prostředků hormonální antikoncepce. Probere je s vámi na základě vaší anamnézy lékařka nebo lékař, s nimiž budete konzultovat svou antikoncepci.

Hormonální nitroděložní tělísko patří mezi metody dlouhodobé antikoncepce. Jedná se o malý umělohmotný předmět ve tvaru „T“, který se zavádí do dělohy. Obsahuje malé množství hormonu progestinu, který brání spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko. Vložení nitroděložního tělíska je jednoduchý ambulantní zákrok, který provádí přímo váš gynekolog. Ten s vámi také probere dočasné změny, které mohou po aplikaci tělíska nastat v organismu. Doba ochrany, po kterou hormonální nitroděložní tělísko působí, je minimálně tři roky.

Nehormonální nitroděložní tělísko je malý plastový předmět doplněný měděným (někdy zlatým, stříbrným či stříbrozinkovým) drátkem. Zavádí se do dělohy při jednoduchém ambulantním zákroku bez anestezie. Tělísko v děloze působí jako cizí těleso, a tím zvyšuje tvorbu bílých krvinek, které napadají spermie. Z kovové části tělíska se navíc uvolňuje malé množství kovu, jež má toxický vliv na spermie. Nehormonální nitroděložní tělísko obvykle zavádíme na 5 let a následně doporučujeme ho vyměnit. Ač se antikoncepce formou nitroděložního tělíska doporučuje především ženám, které již porodily děti a další nechtějí, je použitelná i pro ženy, které ještě chtějí otěhotnět. U zdravé ženy v plodném věku se po vyjmutí tělíska obnoví normální reprodukční funkce.

6 mýtů o antikoncepci

  1. Mýtus: Hormonální antikoncepce zatěžuje játra. Realita: Hormonální antikoncepce není lentilka pro každého. Nicméně některé obavy jsou zbytečné. Provádění jaterních testů je opodstatněné pouze u žen, které měly jaterní onemocnění.
  2. Mýtus: Hormonální antikoncepce může způsobit patologické změny v organismu. Realita: Křečové žíly, svalové uzly na děloze (myomy) či výskyt karcinomu prsu v rodině nejsou důvodem k odmítání podání hormonální antikoncepce. Vysazení hormonální antikoncepce jednou ročně na jeden měsíc za účelem „očisty organismu“ je nesmysl, který může přinést pouze nechtěné otěhotnění.
  3. Mýtus: Před otěhotněním je potřeba se očistit od hormonů z antikoncepce. Realita: Návrat schopnosti otěhotnět je po vysazení kombinované hormonální antikoncepce okamžitý. Není důvod čekat s otěhotněním, až se organismus očistí od hormonů. Není také pravda, že by časné otěhotnění po vysazení antikoncepce vedlo k většímu počtu těhotenství s dvojčaty.
  4. Mýtus: Hormonální antikoncepce rovná se pilulka. Realita: Kombinovaná hormonální antikoncepce nejsou jen pilulky, ale také náplast nebo vaginální kroužek, které jsou stejně účinné i bezpečné.
  5. Mýtus: Nitroděložní tělíska jsou zastaralou metodou antikoncepce. Nitroděložní tělíska nejsou opuštěnou metodou. Ve světě jde naopak o nejužívanější metodu vzhledem k příznivému poměru cena výkon. Nové studie ukázaly, že tělíska nejsou významnou příčinou pánevního zánětu. Překonán je již i názor, že tělísko nemůže mít žena, která ještě nerodila a žena po císařském řezu. Jsou ideální volbou pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony.
  6. Mýtus: Tělísko způsobuje zvýšené krvácení. Realita: Obavy ze zvýšeného krvácení při zavedeném tělísku jsou minulostí. Tělíska obohacená o levonorgesterel se používají dokonce k léčbě nadměrného krvácení. Tělíska bez pevného těla tvořená jen vláknem s měděnými kroužky (Gynefix) jsou tak tenká, že se snadno zavádějí i u žen, které ještě nerodily, a nezvyšují krvácení.

Napište nám