OGGT

oGTT (Orální glukózový toleranční test)

Informace

Jedním z vyšetření, které by měla v těhotenství absolvovat každá nastávající maminka, je zátěžový oGTT (orální glukózový toleranční test). Test slouží k vyloučení těhotenské cukrovky. Principem oGTT je stanovení obsahu cukru v krvi (glykémie) nalačno a následně po požití velkého množství cukru, které podáváme ve formě speciálního roztoku. Ač pití přeslazené tekutiny není příliš příjemné, většina žen snáší testování na těhotenskou cukrovku dobře.

Co to je těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) je zvýšená hladina krevního cukru zjištěná poprvé během těhotenství. Porucha metabolismu sacharidů se v těhotenství objevuje až u 18 % žen. Obvykle začíná v druhé polovině těhotenství a v naprosté většině případů vymizí po porodu, nejpozději během šestinedělí.

Je-li těhotenská cukrovka včas odhalena a léčena, probíhá těhotenství a porod stejně jako u žen bez cukrovky. Neléčená těhotenská cukrovka přináší zvýšené riziko komplikací v těhotenství i při porodu. Pro vaše miminko znamená celoživotně zvýšené riziko civilizačních onemocnění, jako jsou nadváha, diabetes 2. typu a kardiovaskulární onemocnění.

Jak probíhá testování

První zjištění hladiny cukru v krvi (glykémie) provádíme co nejdříve po potvrzení těhotenství. Tehdy se jedná o nezátěžový test, tedy pouze o rozbor krve odebrané nalačno. Vlastní zátěžový oGTT provádíme mezi 24. a 28. týdnem těhotenství u všech žen, kterým nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství.

V den testu vám odebereme krev nalačno a stanovíme glykémii. Je-li hodnota v normě, pokračujeme dále k zátěžovému testu. Je-li hodnota vyšší i nalačno, opakujeme odběr jiný den. Je-li i podruhé hodnota glykémie vyšší než 5,1 mmol/l, potvrzujeme diagnózu těhotenské cukrovky a sdělíme vám, jak dále postupovat – jako první budete potřebovat konzultaci s diabetologem.

Je-li glykémie nalačno v normě, vypijete roztok obsahující 75 gramů glukózy. Ke zmírnění extrémně sladké chuti používáme speciální roztoky, které obsahují kyselinu citrónovou. Po vypití roztoku zůstanete v klidu sedět a v průběhu následujících dvou hodin vám ještě dvakrát odebereme krev ke stanovení tzv. glykemické křivky. Výsledky testu vám oznámíme ihned a v případě potřeby vám vysvětlíme další potřebné kroky.

Jak se připravit na zátěžový test oGTT

Na zátěžový test je potřeba se připravit. Den před testem jezte jak jste zvyklá a neomezujte příjem sacharidů. Vyhněte se větší fyzické námaze. Před testem je potřeba nejméně osm hodin nic nejíst, ráno tedy zůstaňte nalačno a pijte pouze neslazené nápoje, ideálně čistou vodu. Pokud ráno berete nějaké léky, odložte jejich užití až po skončení testu. Jste-li nachlazená nebo nemocná, oGTT nepodstupujte a sjednejte si nový termín v době, kdy oslabení pomine.

Během samotného testu není povoleno jíst a kouřit. Sladký roztok můžete v případě potřeby zapít trochou vody. Po skončení testu se v klidu napijte a najezte, chvíli odpočiňte v zázemí kliniky a až poté odcházejte domů. Veškeré potřebné informace vám samozřejmě zopakuje a upřesní váš gynekolog či gynekoložka v dostatečném předstihu před termínem testu.

Zajistěte si péči u nás

Rádi vás přivítáme v prostředí naší privátní kliniky. Vyplňte formulář a my se vám brzy ozveme, abychom se společně domluvili na dalším postupu a zodpověděli všechny vaše otázky.
225 990 999
Zavolejte nám

Spolupracujeme