Informace
Sexuálně přenosné infekce jsou všechny infekce a nemoci přenášené pohlavním stykem. Postihují ženy i muže. Hlavní příčinou nákazy pohlavně přenosnou nemocí je nechráněný pohlavní styk. Některé nemoci se přenáší i z matky na plod během těhotenství nebo kontaktem s kontaminovanou krví. Nejdůležitější ochranou před nákazou pohlavní chorobou je prevence v podobě vyhýbání se nechráněnému sexuálnímu styku s partnery, jejichž zdravotní stav vám není známý. Pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii vám pak pomohou odhalit včas případnou infekci. Některé infekce, jako jsou nejčastěji se vyskytující chlamydie, se u většiny žen obejdou bez vnějších příznaků, přesto mohou při neléčení mít za následek neplodnost.
Kdy vyhledat gynekologa
Na gynekologa se rozhodně obraťte v případě, že se u vás objeví výtok z pochvy, zarudnutí či kožní změny v oblasti vulvy, svědění genitálu nebo bolesti při močení. Pokud střídáte nebo jste v minulosti střídala sexuální partnery a měla s nimi nechráněný pohlavní styk, je na místě požádat o vyšetření na sexuálně přenosné infekce během preventivní prohlídky na gynekologii i v případě, že se u vás neprojevují žádné příznaky. Pro úspěšné vyléčení sexuálně přenosných infekcí je nutná léčba obou sexuálních partnerů.
Nejčastější sexuálně přenosné infekce a choroby a jejich léčba
Chlamydie (chlamydiové infekce) jsou nejčastěji se vyskytující sexuálně přenosnou infekcí, která postihuje ženy i muže. Způsobuje ji bakterie Chlamydia trachomatis a u 70 až 80 % žen a asi u 40 % mužů probíhá bez příznaků, což nahrává šíření infekce v populaci. U žen infekce způsobuje záněty močové trubice a záněty děložního hrdla. Projevuje se ponejvíce pálením močové trubice, výtokem a krvácením mimo menstruaci. Při neléčení může vést až k neplodnosti. Chlamydiové infekce léčíme antibiotiky. Je také potřeba, aby postižená klientka kontaktovala všechny sexuální partnery, kteří se od ní mohli nakazit.
Kvasinkové infekce jsou způsobené plísněmi (houbami) rodu Candida, které v případě přemnožení napadají kůži a sliznice. U žen se projevují úporným svěděním a bílým hrudkovitým výtokem z pochvy. Na kůži vulvy se mohou objevovat drobné olupující se puchýřky. Kvasinkové infekce léčíme antimykotiky, nejčastěji ve formě masti či vaginálního čípku.
HPV (human papilomavirus) neboli lidské papilomaviry jsou viry, které napadají pokožku a sliznice lidského těla. Existuje přes sto kmenů tohoto viru, které mají na lidský organismus různý vliv, případně se nijak neprojevují. Z pohledu gynekologie jsou podstatné kmeny způsobující změny děložního čípku a genitální bradavice (zejména HPV 6 a 11) a vysoce rizikové kmeny způsobující přednádorové stavy a karcionom děložního čípku (zejména HPV 16 a 18). Nákaze HPV 6, 11, 16 a 18 lze předcházet očkováním, které je nejlepší aplikovat před dosažením věku 26 let. Na trhu jsou ale v současné době vakcíny, které pomáhají chránit před HPV infekcí ženy až do věku 45 let.
Kondylomata (condylomata accuminata, špičaté kondylomy) jsou drobné bělavé či růžové bradavičky, které vznikají v důsledku infekce lidskými papilomaviry. Vyskytují se na kůži a sliznicích v oblasti genitálií a během různorodých sexuálních aktivit se mohou rozšířit i na jiné části těla, například koutky úst nebo mezi prsty rukou. Tlakem, třením či zapařením dochází k narušení povrchu bradaviček, mokvání a infekci s výrazným zápachem. Kondylomata léčíme především odstraněním bradaviček. Léčbu mohou doplnit léky posilující imunitu a antivirotika.
Kapavka je bakterie Neisseria gonorrhoeae. Touto čtvrtou nejčastější pohlavně přenosnou chorobou na světě jsou nejvíce ohroženi mladí lidé ve věku 15 až 34 let. U mužů i žen se kapavka projevuje hnisavým zánětem močové trubice, průběh nemoci je však u každého z obou pohlaví poněkud odlišný. K diagnóze kapavky se nejčastěji používá molekulárně-biologické vyšetření vzorku moči, případně výtěrů ústí močové trubice, děložního krčku, konečníku či hrtanu. Léčba kapavky je antibiotická a obvykle vyžaduje alespoň v počáteční fázi klid na lůžku.
Mykoplazmata a ureaplazmata jsou bakterie, které u žen mohou způsobit zánět pochvy, močové trubice, vejcovodů nebo ledvin. Mykoplazmatické či ureaplazmatické infekce se projevují svěděním či pálením při močení a výtokem z pochvy. Při neléčení mohou vést až k neplodnosti, v těhotenství mohou u nakažených žen způsobovat komplikace a mohou být příčinou předčasného porodu a zánětlivých onemocnění u novorozenců. Mykoplazmatické a ureaplazmatické infekce léčíme stejně jako chlamydiové infekce antibiotiky.
Herpes (herpes genitalis) je virová infekce, jejímž původcem je Herpes virus hominis. Přenáší se kontaktem s místem postiženým infekcí. Prvotní nákaza se projevuje jako akutní onemocnění s horečkami, celkovou slabostí, zduřením uzlin a otokem a zduřením postižené části genitálu. Mohou se objevit malé boláky, které praskají a jsou velmi bolestivé (opar). Po odeznění prvních projevů onemocnění virus dále přežívá v těle a obvykle se jednou za čas připomene výsevem oparu v oblasti genitálií nebo i v přidružených oblastech. U mnoha lidí je infekce herpes virem bezpříznaková, ale i takoví jedinci přenášejí virus dále na své sexuální partnery. V léčbě herpes využíváme především antivirotika a dále látky podporující imunitní reakce organismu.
Virus HIV napadá buňky nezbytné pro fungování imunitního systému a způsobuje nevyléčitelnou nemoc AIDS, obvykle v těle přežije několik let od okamžiku nákazy, aniž by se výrazněji projevil. Případně se projeví způsobem, který si nemocný nespojí s možností nákazy virem HIV (např. projevy běžné virózy v době 3 až 6 týdnů od nakažení).
Včasné odhalení nákazy virem HIV je podstatné jak pro ochranu osob, s nimiž má nakažený pohlavní styk, tak pro nakaženého, který může tím dříve začít s terapií usnadňující a prodlužující život s HIV.
Syfilis se přenáší sexuálním stykem, včetně análního a orálního sexu. Obvyklým příznakem ohlašujícím první stadium nemoci bývá vznik tvrdého vředu v oblasti genitálií, méně často v oblasti konečníku či ústech. Objevuje se také otok uzlin. Není-li nasazena vhodná léčba, přichází po 4 až 10 týdnech od nakažení druhé stadium nemoci. To se projevuje především vyrážkou v podobě nesvědivých červenohnědých puchýřků po celém těle. Objevují se i další příznaky – horečka, bolest svalů, kloubů, celková únava, oteklé mízní uzliny. Nemocný často hubne a vypadávají mu vlasy, řasy a obočí. Již v tomto stádiu se mohou začít projevovat neurologické obtíže. Bez léčení přechází syfilis v latentní (skrytou)formu, která může trvat od 3 až do 30 let od vzniku sekundárního stadia. Třetí stadium nemoci má několik forem, jež se mohou projevovat jednotlivě nebo v kombinaci, nejsou však infekční. Nejzávažnější formou je neurosyfilis, který napadá centrální nervovou soustavu. Nejčastější diagnostickou metodou pro odhalení syfilisu je sérologické vyšetření ze vzorku krve, v úvahu připadá také bakteriologické vyšetření stěru z prvotního vředu nebo z bílého povlaku v ústech. Syfilis lze při včasném nálezu léčit antibiotiky.
V rámci prevence proti pohlavně přenosným chorobám jsme si pro vás nachystali balíčky testů. Testy na sexuálně přenosné choroby jsou u nás zcela diskrétní, velmi rychlé a komfortní. Veškeré vzorky testujeme v akreditované laboratoři a výsledky včetně jejich interpretaci obdržíte do 48 hodin. Díky naší sesterské klinice URO MEDICO jsme schopni na stejném místě otestovat i vašeho partnera.
Vyšetření se u mužů provádí ze vzorku moči, ze stěru rekta a krku a odběrem z krve, u žen ze stěru z pochvy, rekta a krku a odběrem z krve. Díky tomu dosáhneme maximální komplexnosti testů na pohlavně přenosné choroby.