zajímavosti

Zde publikujeme články na různá témata týkající se gynekologie, těhotenství a jiné. Autory článků jsou lékaři z naší kliniky.

úsměv to řekne za Vás

Testy na pohlavní choroby. Kdy je vhodné na ně zajít?

Každý, kdo žije aktivním sexuálním životem, má více partnerů a nepoužívá řádnou ochranu by měl jednou za čas absolvovat testy na pohlavní choroby. Mnoho z nás v sobě může přenášet nepříjemné nemoci, aniž bychom o nich věděli. A jako v každém lékařském oboru i zde platí, že prevence a včasný záchyt problému je důležitý.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jedna gynekologie na celý život

Aby gynekologická péče byla opravdu komplexní, měla by pro vás být na celý život. V tomto intimním oboru si opravdu nepřejeme běhat po celé Praze a kvůli různorodým zaměřením a odbornostem pokaždé „roztahovat nohy jinde“. Na klinice GYN MEDICO vás dokážeme na jednom místě provést celým životem.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Co znamenají výsledky vaší cytologie?

Cytologie je pomocná metoda. Ukazuje nám míru podezření na přednádorové stavy. Tato metoda, může být leckdy falešně nadhodnocena, ale i podhodnocena. Uvedená doporučení v článku jsou obecná a proto je potřeba k nim přistupovat individuálně.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Co je a jak probíhá prvotrimestrální screening?

Screeningové vyšetření plodu v I. trimestru vede k vyhledání žen se zvýšeným rizikem vrozených chromozomálních i morfologických vad. Jak takové vyšetření probíhá a co je jeho součástí? To vše najdete v našem článku.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Asfyxie, první nadechnutí

Co Asfyxie je a proč je důležité rodit v porodnici? To vše se dozvíte v dokumentární pořadu Na pomoc životu od České televize.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jaký je nejlepší věk pro otěhotnění?

Narození dítěte je v současnosti pro naprostou většinu párů plánovanou záležitostí. Kdy je ten pravý čas? Co obnáší být těhotná ve 20, 30, 40, 50 letech?

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Mimoděložní těhotenství

V posledních 20 letech došlo k nárůstu výskytu mimoděložního těhotenství. Pokud žena prodělala mimoděložní těhotenství, je při dalším otěhotnění 7-13 krát vyšší pravděpodobnost, že se bude tento stav opakovat. Důvodem narůstajícího výskytu je vyšší prevalence sexuálně přenosných onemocnění (STD), přesnější diagnostika, častější používání kontracepčních metod (IUD), in vitro fertilizace (IVF) a chirurgická léčba neplodnosti.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Často kladené otázky o interrupci.

Do jaké doby je možné samovolně potratit a do kdy je možná interrupce? K samovolnému potratu nejčastěji dochází v prvních třech měsících těhotenství. Umělé přerušení (interrupce) těhotenství je možné do dvanáctého týdne.

Musí mít dívka do 18 let svolení rodičů?…

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Často kladené otázky v těhotenství.

Kterým domácím pracím by se budoucí maminka v těhotenství měla raději vyhnout? Často diskutované je zejména mytí oken…
Důležité je, aby se nastávající maminka zbytečně nepřetěžovala a nevystavovala se zbytečným rizikům. Těhotenství sice není nemoc, ale je to opravdu jiný stav a na to musí každá maminka myslet. Rozhodně není vhodné zvedání těžkých předmětů. Takže přesouvání nábytku a nošení těžkých nákupů rozhodně není vhodné. Další potencionálně riziková činnost je práce s chemikáliemi např. při malování nebo čištění odpadů. Tyto látky bývají těkavé a není vhodné, aby nastávající maminka tyto látky inhalovala. Co se týče mytí okem a věšení záclon, tak tady je potřeba si uvědomit, že v těhotenství často dochází k výkyvům krevního tlaku, které často vedou k závratím a někdy i mdlobám, proto je dobré, aby se maminky těchto činností vyvarovaly, kvůli riziku případného pádu.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Co to je liquid based cytologie (dále jen LBC)?

LBC je technika umožňující odběr vyšetřovaných buněk z různých orgánů a zejména z děložního čípku do tekutého média, které je uvnitř malé nádobky. Na rozdíl od klasického Pap stěru, při kterém se buňky přímo natírají na sklíčko a který je historicky v nezměněné podobě používán již 70 let včetně České republiky.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nejste si jistá, zda jste nebo nejste těhotná? Přečtěte si tento článek a Vaše pochyby pominou.

Jak poznáte, že jste těhotná?

prvním příznakem těhotenství je samozřejmě vynechání menstruace. Příznaků a pocitů s nimiž se v průběhu, a zejména na začátku těhotenství, setkáte, může být ale mnohem více.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Proč ženy trpí bolestmi při menstruaci a jak bolest umírnit?

Menstruační bolesti jsou velmi nepříjemné a u některých žen natolik intenzivní, že je omezují v běžném životě.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Přemýšlíte nad možnostmi antikoncepce? Antikoncepčních metod je hned několik…

Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).

Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie (kondom, pesar, ženský kondom).

Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu).

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Vyšetření prsu byste neměla podceňovat.

Samovyšetření prsu je důležitou součástí preventivních opatření nádorového onemocnění prsu. Jak správně si prso vyšetřit, aby bylo zřejmé, jestli je něco v nepořádku?

ČÍST CELÝ ČLÁNEK